Хајдук Вељко је српски стрипски серијал чији је стваралац био сценариста и цртач Живорад Атанацковић. Изворно је објављиван 1966. у облику свезака у едицијама "Никад робом", у продукцији и издању горњомилановачког издавача Дечје новине.
Тема стрипа је романсирана биографија најпопуларнијег српског војсковође из Првог српског устанка, Хајдук Вељка Петровића.
А шта каже историја?
Вељко Петровић је рођен у Леновцу, Црна Река, околина града Зајечара у богатој породици Петра Петровића, кога су звали Сирењар због мноштва стоке које је поседовао и сира што је продавао. У младости је Вељко Петровић био чобан и слуга. Са своје 22 године, као младић је реаговао када су два Турчина напала његову сестру. На мах их је убио и одмах се одметнуо у хајдуке.
Прво је ишао у Видин код великог одметника, бившег јаничара Пазваноглуа. Међутим и ту долази до изражаја његова прека нарав када убија два Пазванџијина момка и бежи. Од 1803. године био је хајдук у чети Станоја Главаша, да би затим пришао старешини Смеде-ревске нахије, војводи Ђуши. Када војвода Ђуша (Душан Вулићевић) тражи од Станоја храброг и поверљивог човека Станоје није имао бољег избора до Вељка.
Од 1804 учествовао је у
устанку у чети са Главашем, а после са Душаном и Вујицом Вулићевићем.
Својеглавост Вељкова је утицала на то да у времена ратна не буде
послушан ни Вујици, а потом ни Карађорђу. Са Вулићевићем се борио за
Београд (1806), на чијим се шанчевима храбро борио. Године 1807. постао
је буљубаша и добио дозволу од Совјета да побуни Криви Вир и Црну Реку. 1809. је бранио
Бању од Турака.
Лична његова храброст била је изванредна, и ради ње он је брзо постао
разглашен на све стране. Прек и увек хајдук, Вељко није био много
дисциплинован, и Совјет је имао с њим чешће неприлика. 1810. године
одликован је златним руским орденом за храброст.
Нарочито се истакао у бици на Варварину, где је био рањен у леву руку и због тога остао мало сакат. Године 1811. постао је крајински војвода и упућен је у Неготин, на Крајину. Судбоносне 1813. неколико турских коњаника га је напало код села Буковча, где их је Вељко разбио. Турци су затим кренули са далеко јачим снагама, па се Вељко морао повући у неготинске шанчеве да их брани.
Након Вељкове погибије, Турци су заузели Неготин и Крајину.
Остале су запамћене његове речи:
Главу дајем, Крајину не дајем. |
Са Маријом је имао сина Радована, а данас потомци хајдук Вељка живе у селу Дубона и презивају се Хајдуквељковићи.
Нема коментара:
Постави коментар